Komfort nauki w liceum z internatem .

0

Średnia liczba osób w klasie

0

Średnia liczba uczniów przypadających na 1 nauczyciela

0

Średnia ilość osób w liceum

0

Średnia liczba międzynarodowych uczniów

Ponadto prywatne licea z internatem oferują zazwyczaj znacznie szerszą ofertę zajęć szkolnych i pozaszkolnych, wyższy poziom nauczania i lepsze przygotowanie do studiów – m.in. stałą opiekę doradców akademickich, którzy regularnie spotkają się indywidualnie z każdym uczniem i doradzają, jak dostać się na wymarzony kierunek studiów.

Jak można rozpocząć naukę w liceum za granicą? .

Podjęcie nauki w szkole za granicą (publicznej lub prywatnej) możliwe jest na 3 sposoby:

01

Rodzina za granicą

Wyjazd do rodziny (np. cioci i wujka) i zapisanie się do szkoły publicznej w sąsiedztwie ich domu. Nauka możliwa jest przez rok lub kilka lat.

02

Wymiana

Wyjazd na jeden rok w ramach wymiany. Tutaj zwykle nauka ma miejsce w szkole publicznej i mieszka się u rodziny goszczącej.

03

Szkoła z internatem

Wyjazd do szkoły z internatem – na rok, 2, 3 lub całe 4 lata liceum. Mieszka się wtedy w internacie na kampusie szkoły.

Jeśli członek Twojej rodziny mieszka za granicą (np. dorosłe rodzeństwo, ciocia i wujek), może przyjąć cię do siebie i zapisać do najbliższej szkoły w sąsiedztwie. Po prostu musisz pozostawać pod jej opieką. 

Masz ograniczony wybór szkół, gdyż zostaniesz przyjęty tylko do tej, która mieści się w niedalekiej odległości od miejsca Twojego zamieszkania – tak aby codziennie mógł Cię odbierać i odwozić szkolny autobus.

Liczba miejsc w programach wymiany uczniów jest ograniczona. Twoimi konkurentami są rówieśnicy z Polski i innych krajów.

Wymiana trwa krótko – np. kilka miesięcy do 1 roku. Musisz później wrócić do Polski i kontynuować naukę w polskim systemie edukacji. Po powrocie musisz nadrobić zaległości za ostatni rok – zwłaszcza z przedmiotów maturalnych. Jeśli na wymianę wyjeżdżasz do USA, to zazwyczaj uzyskujesz wtedy roczną wizę J-1. Gdy wygaśnie po roku, nie możesz przedłużyć nauki na następny rok.

W liceum za granicą masz ograniczony wybór przedmiotów, których możesz się uczyć. Szkoła może odmówić Ci uczestnictwa w niektórych lekcjach. Wynika to z ograniczeń proceduralnych związanych z programem wymiany. 

W ramach wymiany mieszkasz u rodziny goszczącej i żyjesz zgodnie z jej tempem. Nie możesz np. uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych czy weekendowych (chyba, że rodzina zapewni Ci transport w tym czasie). Jeśli rodzina planuje weekendowy wyjazd za miasto, bierzesz w tym udział, gdyż zawsze pozostajesz pod ich opieką. Czasami też zdarza się też, że po wyjeździe z Polski dana rodzina nie będzie Ci odpowiadała. Zamiana rodziny goszczącej na inną jest skomplikowana i nie zawsze możliwa.

Liceum z internatem oferuje zupełnie inne możliwości! Mieszkasz na terenie kampusu i jesteś pod stałą opieką szkoły. W trakcie wycieczek i cotygodniowych wyjść na zakupy lub do kina również jesteś pod opieką dorosłych.

Możesz uczestniczyć we wszystkich zajęciach pozaszkolnych (w tym wieczorowych i weekendowych). Szkoła zapewnia Ci również znacznie większy wybór przedmiotów i zajęć dodatkowych. Jeśli natomiast masz jakieś zaległości w nauce, z łatwością można zorganizować dodatkowe zajęcia lub korepetycje, gdyż mieszkasz na terenie kampusu szkoły.

Jadąc do liceum w USA zamiast rocznej wizy J-1 otrzymasz wieloletnią, studencką wizę F-1 na cały okres nauki (do 5 lat). Dlatego po powrocie na wakacje do Polski nie musisz ponownie ubiegać się o nową wizę. 

Struktura klas w szkołach w Polsce i za granicą .

Poniższą tabelę należy przeglądać na monitorze komputera lub tablecie (ekran telefonu może wyświetlać ją nieczytelnie).

Wiek Polska USA i Kanada Wielka Brytania Key Stage (tyko w Wielkiej Brytanii)
5 do 6 lat Przedszkole Kindergarten (Elementary School) Year 1 - Infants School (Primary School) Key Stage 1
6 do 7 lat 1 klasa SP 1st Grade (Elementary School) Year 2 Key Stage 1
7 do 8 lat 2 klasa SP 2nd Grade Year 3 - Junior School (Primary School) Key Stage 2
8 do 9 lat 3 klasa SP 3rd Grade Year 4 Key Stage 2
9 do 10 lat 4 klasa SP 4rd Grade Year 5 Key Stage 2
10 do 11 lat 5 klasa SP 5th Grade Year 6 Key Stage 2
11 do 12 lat 6 klasa SP 6th Grade - Middle School Year 7 - Secondary School Key Stage 3
12 do 13 lat 7 klasa SP 7th Grade Year 8 Key Stage 3
13 do 14 lat 8 klasa SP 8th Grade Year 9 KS3 (lub KS4 dla 3-letnich programów GCSE)
14 do 15 lat I klasa LO 9th Grade (Freshman) - High School Year 10 Key Stage 4
15 do 16 lat II klasa LO 10th Grade (Sophomore) Year 11 Key Stage 4
16 do 17 lat III klasa LO 11th Grade (Junior Year) Year 12 (6th Form) - czasami używana nazwa "Lower 6th" Key Stage 5
17 do 18 lat VI klasa LO (klasa maturalna) 12th Grade (Senior Year) Year 13 (6th Form) - czasami używana nazwa "Upper 6th" Key Stage 5
18 do 19 lat 1 rok studiów Do wyboru: klasa Post-Gradate w liceum lub 1 rok studiów 1 rok studiów
WordPress Data Table Plugin

Czas wolny w szkole z internatem .

W większość weekendów dzieje się coś ciekawego dla mieszkańców internatu. Licea organizują różnego rodzaju wycieczki turystyczne lub wyjazdy sportowe w okolicach szkoły (np. na narty lub snowboard, do Disneylandu, muzeum lub lokalnych atrakcji turystycznych itp.). Inne rodzaje aktywności to uczestnictwo w różnego typu zajęciach dodatkowych – sportowych lub akademickich na terenie kampusu lub po sąsiedzku. W weekendy zawsze dzieje się coś ciekawego!

Dla uczniów z internatu co najmniej raz w tygodniu organizowane są wyjazdy na zakupy do lokalnego supermarketu lub centrum handlowego. W każdy piątek oraz/lub sobotę organizowane jest także wspólne wyjście do kina.

Czas wolny po lekcjach także jest zorganizowany. Jednak Twoje samodzielne wyście poza teren kampusu również będzie możliwe, jeśli zgodę na to wyrażą rodzice. Musisz też wrócić do Internatu o określonej godzinie.

Jeśli Twoi amerykańscy znajomi z klasy zaproszą Cię do siebie do domu, możesz u nich zostać na noc! Oczywiście zgodę na to muszą wyrazić Twoi rodzice oraz rodzice osoby, która zaprasza Cię na weekend.

Szkoły organizują także kilka większych wycieczek w ciągu roku szkolnego. Są one opcjonalne (dla chętnych) i dodatkowo płatne. Może to być kilkudniowy wyjazd do dużego miasta w sąsiedztwie i zwiedzanie muzeów, wyjście do teatru czy na koncert. Może to też być wyjazd na kampusy uniwersyteckie, gdzie zwiedza się miasteczka akademickie kilku uczelni (mieszkając przy tym w ich akademikach). W ten sposób możesz zapoznać się z ich ofertą edukacyjną i życiem studenckim, aby pod koniec liceum dokonać lepszego wyboru swoich studiów.

Rekrutacja .

Specjalizacją Edu Expo jest doradztwo edukacyjne. Pomożemy Ci wybrać najlepszą dla Ciebie liceum, wynegocjujemy atrakcyjną cenę i przeprowadzimy Cię przez cały proces rekrutacji. Skontaktuj się z nami już dziś i umów spotkanie.

Najnowsze artykuły na blogu:
Relacje uczeń-nauczyciel za granicą?

Szkoły za granicą znacząco różnią się od polskiego liceum. Z jednej strony Twoje koleżanki i Twoi koledzy będą znacznie bardziej...

Rodzaje wiz dla uczniów szkół w USA

Uczniowie wybierający się do liceum w USA mogą ubiegać się o jeden z 2 rodzajów wiz: Wiza J-1 jest dla osób korzystających z...

Rodzaje testów z języka angielskiego w rekrutacji do liceum za granicą

Wśród wymogów rekrutacyjnych do liceum z internatem za granicą zazwyczaj jest jakiś standaryzowany (uznany międzynarodowo) test z języka angielskiego (choć część...